ABS KÖR KALIPLARI ARTIK TÜRKİYE’DE ÜRETİLİYOR!

DAHA YERLİ, DAHA EKONOMİK, DAHA KALİTELİ

ABSYAPI yedi yıla varan uygulama tecrübesi ile geliştirdiği yeni ürünlerini 2018 yılının ikinci yarısından itibaren artık Türkiye’de üretiyor ve yurt dışına da ihraç ediyor.

ABS Kör Kalıplar, verimliliği arttıracak ve toplam maliyeti düşürecek şekilde ABSYAPI güvencesi ile üretiliyor. Son derece hızlı uygulanan, hafif bir yapı oluşturan ve ciddi toplam maliyet tasarrufu sağlayan ABS Kör Kalıplar, sunduğu nitelikli dolgu avantajları ile geleneksel dolguların önüne çıkıyor.

ABS Kör Kalıplar katta her türlü hafif dolgu, ters kiriş dolgusu, peyzaj dolgusu, asansör holü dolgusu, otopark üzerinde dolgu, otopark rampası, temel üzerinde dolgu veya mütemadi temel dolgusu yapmaya imkân sağlıyor. Ayrıca, temel üzerinde kullanıldığında sisteme ilave edilecek basit elemanlar ile nem ve Radon gazına karşı havalandırılabilen bir boşluk oluşturabiliyor. Sistem modüler yükseltilmiş döşeme yerine kullanıldığında ise emsalsiz bir ekonomik tasarruf sağlıyor.

 • Benzersiz lojistik ve nakliye tasarrufu; örneğin, 100 cm’lik dolguda 50 kamyonluk dolgu malzemesi yerine 1 kamyon kör kalıp yeterlidir!
 • En hafif dolgu; geleneksel, malzemeli dolgulara kıyasla yapılabilecek en hafif imalattır; örneğin, 100 cm kesit yüksekliğinde, kubbe üzeri 5 cm beton kalınlığında toplam hacmin %90’ı boştur!
 • En yüksek yük taşıma kapasitesi; kör kalıpların oluşturduğu yüzlerce kolon, kemer ve kubbe sayesinde oluşturulan betonarme yükseltilmiş döşeme çok yüksek bir yük taşıma kapasitesine sahiptir; örneğin, 100 cm kesit yüksekliğinde, kubbe üzeri 5 cm beton kalınlığında 55 kN/m2 hareketli yük dayanımı vardır.
 • İnşaat süresinde kısalma; üst katlardaki inşaat devam ederken dolgunun yapılmasına imkan tanır, dolayısı ile ciddi anlamda inşaat süresinde kısalma sağlar.
 • Döşeme altı boşluğu; oluşturulan döşeme altı boşluğundan her türlü tesisat (elektrik, mekanik vb.) geçirilebilir; kolonlar arasındaki net açıklık 59 cm’dir.
 • Kolay ve hızlı kurulum; ortalama 20 m2/adam-saat.
 • Kademe ve rampa yapımı; istenilen boyda kesilebilen PVC kolonlar sayesinde her türlü kademe ve rampa yapılabilir.
 • Kesintisiz beton yüzey; oluşturulan yüzey beton olduğu için üzerine daha sonra serbestçe her türlü zemin kaplaması yapılabilir, tuğla-gazbeton-alçıpan vb. bölme duvar oluşturulabilir.
 • Isı ve ses izolasyonu; oluşturulan döşeme altı hava boşluğu ısı ve ses izolasyonu sağlar.
 • Radon gazı ve nem bariyeri; doğal olarak havalandırılabildiği için toprak altında kalan kotlarda kullanıldığında radon gazını uzaklaştırır, nem ve rutubet oluşumunu engeller.
 • Çevresel fayda; geri dönüşümlü malzemeden üretilen kör kalıplar projelere LEED sertifikası puanı kazandırır.

https://abskorkalip.com.tr