Plywood İthalatına Ek Vergi Geldi


Plywood / kontrplak ithalatına ilişkin 28.03.2018 tarihi itibariyle %20 ek vergi getirildi. Karar Resmi Gazete'de yayınlandı.

Yerli üreticinin korunması amacıyla kontrplak/plywood ile birlikte 44.17 GTİP kodu ile başlayan ürünler ve elektrik motoru, direksiyon kutusu, hidrolik kaldırıcı, vana ve armatür gibi ürünlerde ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırıldı.

Ekonomi Bakanlığının yazısı üzerine Bakanlar Kurulunca alınan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kapsam detayı incelendiğinde AB üyesi ülkeler, EFTA Üyesi ülkeler, İsrail, Makedonya, Bosna-Hersek, Fas, Filistin, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Moskova, Morityus, Moldova, Faroe Adaları, Güney Kore, Malezya, Singapur uygulama dışında kaldı. Bu ülkeler dışında yer alan ülkelerden gelecek tüm plywood/kontrplak ürünleri %20 ek vergiye tabi oldu.

Rakamın %20 olmasının yansıması gözetim uygulaması sebebiyle yaklaşık %30-35 seviyelerinde olacak.

Türkiye ithalat tablosuna bakıldığında öncelikli olarak etkilenecek ülkeler olarak; Rusya, Vietnam, Ukrayna, Hindistan ve Brezilya ön plana çıktı. Bu ülkelerden 2017 yılında yapılan ithalat miktarı yaklaşık 150,000 m3.

Memnuniyet ve Tepki

Yerli kontrplak/plywood üreticileri konuyu memnuniyetle karşılarken ithalatçılar karara tepki gösterdi. Bu karar ile birlikte pazarın nasıl şekilleneceği merak konusu olurken fiyatların yönünü yukarıya çevireceği ortak kanaat olarak ortaya konuldu. 

1100 USD/m3 Gözetim ne olacak?

Ek verginin getirilmesi ile birlikte ortaya çıkan diğer bir soru başlığı bu ürünlere gümrükte uygulanan  1100 USD/m3 tutarındaki gözetim uygulaması oldu. 1100 USD/m3 uygulamasının kaldırılıp kaldırılmaması veya yukarı/aşağı yönde güncellenmesi piyasada konuşulan bir diğer başlık olarak öne çıktı.

Ek Vergi Nedeniyle Fiyat Artışlarından Etkilenmemek İçin Ne Yapılmalı? 

Ekoplak - 2. Nesil Polimer İnşaat Kalıbı (Plastik Plywood) ile uzun ömürlü bir kullanım elde ederek Plywood'un kısa satın alma döngülerinden etkilenmeyebilirsiniz. Ekoplak'ın avantajlarını görmek için tıklayınız. 

Ekoplak fiyatlarını görmek ve bilgi almak için tıklayınız.